Gönderen: yeguner | Şubat 11, 2007

‘Mutluluk’ için 14 öneri

Sevmek ve sevilmenin yanına bir de bunların ifade edilmesi eklenmelidir. Sizde eşinizle önerilerimize kulak verebilir, mutluluk için aslında minik adımların yeterli olabildiğini görebilirsiniz.

1. Tebessüm gösterin

Evliliklerde en çok yaşanan sıkıntıların başında eşlerin birbirlerine karşı asık suratlı ve somurtkan bir tavır sergilemeleridir. Asık bir surat, baskılanmış öfke ve sıkıntıların su yüzüne çıkmasına yardımcı olur. Asık bir surat negatif enerji yayar. Evinizi soğuk bir ortama çevirir. Halbuki güleryüz ve tebessüm, muhabbetin kaynağıdır. Muhabbet, bizi mutlu edecek yegâne ilaçtır. Eşinize karşı tebessüm göstermek zor olmasa gerek…

2. Eşinizin ellerinden tutun
El ele tutuşmanın stresi azalttığını biliyor muydunuz? ABD’de evli çiftler üzerinde yapılan bir araştırmada eşlerin birbirlerinin ellerini tutmasının sinirlerin fark edilir bir şekilde gevşemesine sebep olduğu görülmüş. Siz de eşinizin elini tutun. Duygularınızın daha rahat ortaya çıktığını göreceksiniz.

3. Sevdiğinizi sözle ifade edin
Sevgiyi ifade etmek kadınlara oranla erkekler için çok daha zordur. Erkekler sevdiklerini söylemezler. Hanımlar da genelde bundan şikayet eder. Halbuki biz Müslümanlara Peygamber Efendimiz’in (sas), “Mü’min, mü’min kardeşini sevdiğini söylesin.” tavsiyesi vardır. Müslümanlara söylememiz gereken sözleri eşimizden niye esirgeyelim ki? Sevdiğinizi söylemek erkeklere bir şey kaybettirmez…

4. Birlikte dua edin
Eşinizle oturun ve ellerinizi açın, birbiriniz için sesli dua edin. İçinizden geldiği gibi sözcükleri sıralayın. Dua etmek istediğinizden emin değil misiniz? O zaman bunun yerine sahip olduğunuz nimetleri saymayı deneyin. Her gün başınıza gelen üç iyi (büyük ya da küçük) şeyi yazın ve “Bu iyi şey neden gerçekleşti?” diye sorun. Araştırmalar bunu yapanların üç ay sonra ciddi derecede daha mutlu hale geldiklerini gösteriyor. 30 yıl boyunca duanın gücünü araştıran Harvard’lı bilim adamı Dr. Herbert Benson, bütün dua etme biçimlerinin stresi yatıştırdığını, bedeni sakinleştirdiğini ve şifalı bir gevşeme tepkisi uyandırdığını söylüyor. (Ömrünüzü Uzatın, Sally Brown Optimist)

5. Eve gelir gelmez pijamalarınızı giymeyin
İnsanlar, işe ya da bir gezmeye giderken güzel giyiniyor ve süsleniyor. Ama eve gelince hemen rahatlamayı düşünüyor, pijamalarını giyip öyle oturuyor. Bazı eşler neredeyse uzun süre birbirlerini iyi giyimli görmüyor. Eşler, işleri, dostları için giyindikleri, süslendikleri kadar eşleri için giyinip-süslenmiyor. Erkekler, eve gelir-gelmez pijamalarınızı giymeyin. Hanımlar, eşinizin geleceği saatte siz de neden güzel giyinmiyorsunuz?

6. Bayanların doğum gününü, evlilik yıldönümünü unutmayın
Hanımlar, evlilik yıldönümü, doğum günü gibi özel günlerde çok hassastır. Hatta ilk tanıştığınız günü, nişan gününü, evlilik kararını aldığınız günü bile sorabilir. Erkekler genelde özel günleri unutmaya meyillidir. Siz en azından doğum ve evlilik yıldönümünü unutmayın.

7. Sevgi notları bırakın
Eşinizin görebileceği yerlere sevgi notları bırakın. Evde minik kâğıtlara minik sözler yazıp kimsenin ulaşamayacağı (size özel yerler olursa iyi olur) yerlere bu mesajları bırakın. Sevginizi ifade etmek, bu duygunun beslenmesine vesile olacaktır.

8. Gezmeye gidiyormuş gibi giyinin, evde oturun
Eşlerin iyi giyinmesi, süslenmesi ve birbirlerine değer verdiklerini hissettirmeleri çok önemlidir. Ama bugün bu ters işliyor. İş ve arkadaşlar için iyi giyinilirken, eşler birbirlerine bu yönde değer vermezler. Siz de haftada bir gün güzelce giyinin; ama dışarı çıkmayın, evde baş başa vakit geçirin.

9. Emir kipiyle değil rica kipiyle konuşun
Emretmek, bütün konuşmalarda emredici bir üslup kullanmak hitap ettiğimiz kişiyi rencide eder. Bu, eşimizse daha da üzücü olur. Emir kipiyle konuşmak yerine, rica etmeyi denemek size ağır gelmemeli. Bu bizden bir şeyleri alıp götürmez. Bilakis bize daha da saygınlık kazandırır. Üstelik eşimizin bizim gerçekten hayat ortağımız olduğunu göstermiş oluruz.

10. Sabah kahvaltılarını beraber yapın
Evlilik hayatında eşler arasına iş ve çocuklar girdiğinde karı-kocanın görüşmeleri bile neredeyse asgariye iner. Siz bunun için ailenizin birlikte olduğu zaman dilimlerini iyi değerlendirin. Bu zaman dilimlerinden biri de sabah kahvaltılarıdır. Uyku mahmurluğunu yenip, eşinizle biraz da erken kalkıp kahvaltıda muhabbet etme fırsatı bulabilirsiniz.

11. Dışarıda baş başa yemek yiyin, “aynısı evde daha az maliyetli olur” diye düşünmeyin
Özellikle çocuk sahibi olan çiftlerin en önemli sorunlarından biri, kendilerine vakit ayıramamalarıdır. Bütün gün çocukla işle uğraşmak anne ve babayı yorar. Bir saat de olsa çocukları bir yakınınıza emanet edip, eşinizle dışarıda yemek yemek size güç katacaktır. Aslında ihtiyacınız olan, dışarıda yemek yemek değildir. Ama bu size farklı bir ortamda, yalnız konuşabilme, birbirinize vakit ayırma fırsatı verecektir.

12. Eşinizi kapıdan duayla uğurlayın
Özellikle ev hanımları sabah erken kalkmada zorluk yaşıyor ve eşlerini göndermeyi bir vazife addetmiyorsa, bunu bir daha düşünmeliler. Eşinizi kapıdan uğurlamak onun kalbinin bir yarısını evde bırakmasına vesile olur. Hele eşinize, “Biz açlığa dayanırız; ama ateşe dayanamayız. Bize helal rızık getir. Allah işini rast getirsin…” demek onu helal kazanca motive eder.

13. Eşinizin ailesine muhabbetle davranın
Eşlerin birbirlerinin aile yakınlarına söyledikleri hoş olmayan sözler, eşlerin duygularını da etkiler. Sizin hanımınızın amcasına ya da hanımınızın sizin ablanıza ima yollu da olsa söyleyeceği sözler, eşlerin kalplerindeki muhabbeti sarsar. Siz sevginize, başkaları yüzünden zarar vermeyin. Eşinizin ailesine gösterdiğiniz muhabbet, eşinizin size göstereceği muhabbeti de artıracaktır.

14. Hitap ederken güzel sözler kullanın
Eşlerin birbirleri hakkında ima edici, itham edici, yargılayıcı, denetleyici sözler sarf etmesi ve bunun davranışlarla da yapılması hep olumsuz sonuçlar doğurur. Eşlerin birbirine güvenini silip atar. Evlilikte güven kalktığı zaman da huzursuzluk başlar. İtham edici tavırlar, “sen bana göre değilsin” mesajı verir. Bu tavırlar sevgiyi öldürür.

AYŞEGÜL YARAR

Kaynak:Ailem/Zaman

Reklamlar

Responses

 1. GÜZEL HOŞDA BUNLARI UYGULAYA BİLMEK İÇİN ÖNCE Bİ EŞ BULMAK LAZIM DEGİL Mİİİİİİİİİ

 2. çok güzel eşimle şuan bu şekilde yapıyoruz inşallah bundan sonrada böyle olur

 3. Bu 14 kuralı hak edicek biri çıksın karşıma söz yapıcam ama nerddeeeeeeeeee??

 4. Evliyim ama 14 kuralı uygulayan,ne karım nede ben varım.Oyüzden çok mutsuzum

 5. ben bu kuralı okumadan önce keşfettim.gercekten insanların bu kurala riayet etmesi mutluluklarını artıracktır.ben uyguluyorum.mutluyuuuuuuuuuum!

 6. evli degılım ama yazılan hersey cok guzel ılerde uygulayacagım sadece evlılk degıl bence her yerde insan alcak gonulu tebesumunu eksık temezse hıc bır zamn kaybetmez

 7. bu kuralları birkez daha bizlere hatırlattıgınız için tskler.bu kurallar sayesinde esler arasında olumsuz davranıslar sözkonusu olmayacagından eminiz..umarım herkes bu konularda duyarlılık gösterir…….

 8. zor gibi gözüken fakat uygulaması çok kolay olan şeyler.büyük bir kısmını eşimle uyguluyoruz ve birlikte çok mutluyuz.bide insan sevince bunlar zaten otomatikman oluyor.sizcede öyle değilmi.

 9. çok güzel ama onlarıda yapınca anlayan yokki

 10. ben feminist degilim ama erkeklere çok yüz vermeye gelmez aksi taktirde bir kavga oldugunda nasılsa bu sana geri döner diyor ve bazı salak kızlar gurursuzluk yapınca degeri olmuyor

 11. dün gece ağlayan yaşlı gözlerle yüreğim yaralı baktım resmine bir anda kahroldu yıkıldı dünyam… resmine vuruldum aklımı başımdan aldı her yanımı özlem ateşi sardı gönlümün çiçeği yağmursuz kaldı hasretle vuruldum kurşun yerine kurtulmak istedim her an sevdiğinden her şeyi unutmak igeçti içimden mümkünmü seni çıkarmak kalbimden sevginle vuruldum kurşun yerine…………..

 12. tipki beni anlatiyor yasamak paylasmak demek sevmek ve sevilmek ben demeden biz diyebilmek ve seni seviyorum diyebiliyorsan ne mutlu sana yani ne mutlu bana cok ama coooooooook mutluyum bu mutluluguma birde oglum yunusemre eklendi degmeyin keyfimize

 13. tavsiyeniz için teşekür ederim.uygulamaya çalışçam.
  saygılar

 14. gerçekten çok güzel şeyler okudum ve gördüm ellerinize sağlık bütün çalışanların,herkese tavsiye edicem burayı belki bi faydam dokunur sizin bana dokunduğu gibi:)çok sağolun her zaman burda olun eksik olmayın:)

 15. çok güzel ama karşılılklı olunca tabi biz hepsini uygalamıyoruz ama mutluyuz eşimle.

 16. Bunları uygulayan birini bulduktan sonra uygulamaya geçecek arkadaşlar bu mutluluğu hiç bir şekilde yakalayamazlar. Hayatınızda Aileniz dışındaki herşey ve herkes zaten sizin seçiminiz.
  Eşinizde öyle. Yanlış seçim yapılmışsa yinede sorumlusu sizsiniz. Fakat herşeye rağmen seçim yanlış yada doğru, karşınızdaki sonuçta insan. Siz insanca davrandıktan sonra bunları uyguladıktan sonra sanırım karşınızdakide uzlaşı için adım atacaktır. Kısaca siz bunları uygulayın. Gerisi gelecektir

 17. bu 14 kural cıdden kafama yattı ama evlı degılım ınsallah evlenınce bu kurallaarı uygulayacagım:D cunku; cok anlamlılar
  kolay gelsın 😀

 18. ya bunlar evli eşler için birazda sevgililer için önerilerde bulunsanız

 19. evliyim, ve cok mutluyum, esim harika bir insan, cok saygili, kibar, sevgi dolu, romantik, cok sansliyim, insallah hep boyle devam eder,,,,

 20. bu benim ikinci evliligim, ilk evliligim berbatti, cok mutsuzdum, simdi cok mutluyum, Allahim bozmasin

 21. ya inşallah ben de mutlu bir yuvaya sahip olurum… sanırım yaşamdaki en önemli şey

 22. Cok sacma, esas kurallar aski ve dahada onemlisi hayati oldurur.

  Hayatta o kadar kural varki……..

  Icinden geleni yap bosver. Piyamamida giyerim askimida yasarim

 23. aç kal susuz kal ama sevgisiz kalma ölürsünn rabbim herkesin gönlüne göre versinnn …bir saniye sonrasını bile hesap edemediğimiz hayat için üzmeye fırıldak olmaya değermiiiii


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: